Séria domácich úloh na cvičenie 13

Vo všetkých úlohách predpokladajte (pokiaľ nie je uvedené ináč), že L, L1, L2, atď. sú ľubovoľné jazyky a h je ľubovoľný homomorfizmus. Zjednotenie značíme u, prienik ^, doplnok C, a reverz R. Nerovnosť značíme !=.

  1. Dané sú TS A1, A2. Zostrojte TS A' taký, že L(A')=L(A1) ^ L(A2)
  2. Zostrojte TS A taký, že
    L(A)={ap | p je prvočíslo }
  3. Zostrojte TS A taký, že
    L(A)={az | z je zložené číslo }
  4. Zostrojte TS A, ktorý keď spustíme na páske so slovom #w# (kde w je slovo nad abecedou {a,b}), vyrobí na páske slovo #ww# a skončí v akceptačnom stave. Môžete predpokladať, že na začiatku výpočtu je hlava automatu na ľavom znaku #.
  5. Zostrojte TS A, ktorý keď spustíme na páske so slovom #w# (kde w je slovo nad abecedou {a,b}), vyrobí na páske slovo #wR# a skončí v akceptačnom stave. Môžete predpokladať, že na začiatku výpočtu je hlava automatu na ľavom znaku #.
  6. Definujte (štandardné 4 definície) Turingov stroj, ktorý používa dve pásky. Na každej páske má samostatnú hlavu. Porovnajte výpočtovú silu dvojpáskového TS s obyčajným TS. Zdôvodnite svoju odpoveď.
  7. Definujte (štandardné 4 definície) Turingov stroj, ktorý má dve hlavy na jednej páske. Porovnajte jeho výpočtovú silu s obyčajným TS. Zdôvodnite svoju odpoveď.
  8. Definujte (štandardné 4 definície) Turingov stroj, ktorého pohybová zložka delta funkcie je z množiny {-2,0,3}. Porovnajte jeho výpočtovú silu s obyčajným TS. Zdôvodnite svoju odpoveď.