Piata sada domacich uloh

Uloha 1

Napiste detail delta funkcie pre cast deterministickeho TS, simulujuceho nedeterministicky TS (z dokazu na prednaske), ktora spracuje najlavejsiu nespracovanu konfiguraciu.

Uloha 2

Dokazte, ze ku kazdej frazovej gramatike existuje ekvivalentna gramatika, ktora obsahuje iba kontextove pravidla plus jedno pravidlo
 X -> epsilon
kde X je dopredu dany neterminal.

Uloha 3

Nech G je kontextova (CS) gramatika. Slovo w je odvodene lavym krajnym odvodenim v G, ak sa v kazdom kroku odvodenia pouzije pravidlo, ktore prepise najlavejsi neterminal vetnej formy. (Ak sa najlavejsi neterminal neda prepisat podla ziadneho pravidla, dane odvodenie sa "zasekne".) Jazyk generovany lavymi krajnymi odvodeniami gramatiky G je mnozina slov, pre ktore existuje lave krajne odvodenie v gramatike G.

Zaradte triedu jazykov generovanych lavymi krajnymi odvodeniami kontextovych gramatik do Chomskeho hierarchie (t.j. porovnajte ju s triedou CS, CF, pripadne R jazykov).


Uloha 4

Zostrojte TS, ktory akceptuje jazyk L.
 L = { w | w je nad {0,1,#} je platnym kodom det. Turingovho stroja}
Pouzite kodovanie TS z prednasky. Nemusite pisat delta fciu, staci dostatocne podrobny popis (na takej urovni, aby bolo jasne, kolko stavov dany stroj ma a na co sluzia)

Uloha 5

Zostrojte deterministicky TS, ktory pocita funkciu horna cela cast z log2 n. Vstup aj vystup je kodovany v unarnej sustave, t.j. kod cisla n je slovo pozostavajuce z (n+1) znakov 1. To, ze stroj pocita danu funkciu znamena, ze ak ma na zaciatku vypoctu na paske vstupnu hodnotu, po konecnom case skonci v akceptacnom stave, pricom na paske bude zapisana vystupna hodnota (falosne blanky na oboch koncoch pasky sa ignoruju).

Uloha 6

Zostrojte TS, ktory utriedi zoznam cisel. Cisla su kodovane v unarnej sustave (vid. predch. uloha), kazde dve naslednujuce cisla su oddelene znakom #, zaciatok a koniec zoznamu je oznaceny ##.

Uloha 7

Dany je TS A a slovo w. Zostrojte TS A', ktory akceptuje prazdne slovo prave vtedy, ked A akceptuje w. Uvedte vseobecny postup (algoritmus, ktory by bolo mozne implementovat na beznom pocitaci), nezavisly na konkretnych vlastnostiach stroja A.

Uloha 8

Dany je (nedeterministicky) TS A. Zostrojte ekvivalentny TS, ktoreho kazdy vypocet je bud akceptujuci alebo nekonecny.