next 1.2 Čo je to neurónová sieť (NN)
previous 1. Úvodné poznámky
up 1. Úvodné poznámky
Obsah

1.1 Moderné aspekty umelej inteligencie

Nový pohľad na paralelné výpoèty a na paralelné systémy v súèasnosti priná¹a najnov¹í trend, ktorý zaujal mnohých vedcov a odborníkov, a síce quasiencefalické výpoèty, v ktorých ide o masívny paralelizmus a majú za cieľ modelovať chovanie sa nervovej sústavy u ¾ivoèíchov a hlavne modelovať chovanie sa ľudského mozgu. ¥udský mozog obsahuje $10^{11}-10^{14}$ neurónov ulo¾ených v ¹edej kôre mozgovej a synapsie sú realizované v rozsahu asi $10^{4}$ na jeden neurón. Vytvorenie umelého ľudského mozgu so všetkými jeho schopnosťami je vec veľmi ťažko riešiteľná aj z hľadiska kvantity neurónov aj z hľadiska spôsobu ich prepojenia, atď. Je tu však možnosť simulovať aspoò niektoré funkcie ľudského myslenia a implementovať ich. Novovytvárané modely sa o túto situáciu pokúšajú, a preto dostali názov neurónové siete (NN - Neural Nets). V tejto súvislosti vzniká tie¾ otázka vzťahu neurónových sietí k systémom umelej inteligencie (UI). Pokúsime sa na òu odpovedať v nasledujúcej úvahe o systémoch umelej inteligencie a ich možných cieľoch.
Cieľom systémov umelej inteligencie je vypracovať paradigmy alebo algoritmy, ktoré požadujú od stroja riešiť úlohy, ktoré by vyriešil len človek so znalosťami
Toto je jedna z mnohých definícií systémov UI  [5]. Každý systém považovaný za systém UI, musí podľa spomínaného autora splňať 3 nasledujúce požiadavky :

Obrázok 1.1: Hlavné komponenty všeobecného systému UI
\begin{figure}
\begin{center}
\epsfig {file=img/11.ps}
\end{center}
\end{figure}

Všetky 3 požiadavky navzájom súvisia a doplňujú sa. V súčasnej dobe sa systémy UI čoraz väčšmi chápu z dvoch pohľadov : Je treba poznamenať, že vo svete je skupina vedcov, ktorí tieto moderné prístupy v UI považujú za nepatriace do UI a na UI pozerajú iba z hľadiska klasického prístupu k UI. Čas však ukazuje že medzinárodná komunita akceptovala tieto moderné prístupy k UI. Cesta k progresu vedie cez využívanie vlastností a výhod jak klasickej UI tak aj modernej UI. Explózia záujmu o NN dávno prekročila rozmery niekdajšieho záujmu napr. o expertné systémy. V momentálnej situácii je záujem o NN podporený aj vynikajúcimi možnosťami v oblasti výpočtovej techniky, paralelných systémov a pamäťových možností a širokú odbornú podporu ostatných odborov ako je neurofyzika, neuropsychológia, kognitívna psychológia a pod. . V podstate sa do určitej miery naplňajú predpovede jedného z významných predstaviteľov rozvoja NN dr.Minského, ktorý v roku 1961 v svojom článku Step Torward Artificial Intelligence1.1 naznačil mnohé smery, ktoré z nedostatku výpočtových možností nemohli dostať plný rozmer rozvoja. Záverom je treba konštatovať, že tendencie moderných prístupov umelej inteligencie nájdu čoraz väčšie uplatnenie pri riešení praktických problémov technickej a netechnickej praxe.

previous next up
CIG Homepage(E-mail us!)