next 3.1.2 Siete triedy ART pre spracovanie binárnych dát
previous 3.1 Teoretický popis metód Adaptive Resonance Theory (ART)
up 3.1 Teoretický popis metód Adaptive Resonance Theory (ART)
Obsah

3.1.1 Úvod do ART

Výraznou črtou ľudskej pamäti je jej schopnosť učiť sa nové veci bez toho, aby zabúdala predtým nadobudnuté vedomosti. Bolo by veľmi výhodné, ak by sa podarilo vytvoriť umelé neurónové siete s podobnými vlastnosťami. Ale väčšina dosiaľ používaných neurónových sietí túto schopnosť nemá a skôr má sklon zabúdať staré znalosti v prípade, že sa pokúšame doplniť nejaké znalosti nové. Napríklad, ak sme sieť typu FF NN s učiacim algoritmom backpropagation naučili 10 vecí a chceme doplniť jednu novú, sieť musí byť trénovaná odznova použitím všetkých 11 vzoriek. Tento problém je potrebné riešiť, v prípade, že chceme vytvoriť systém schopný autonómne sa prispôsobiť nečakaným zmenám vonkajšieho prostredia v reálnom čase. Ukázalo sa, že systém vyhovujúci pre daný problém by mal optimálne riešiť spomínanú dilemu stability a plasticity. Vlastnosti stability a plasticity môžu byť definované takto:
Plasticita:
Systém v priebehu učenia generuje rozpoznávacie kódy ako odozvu na postupnosť vstupných vzoriek z okolitého prostredia. Pritom sa postupne vytvárajú takzvané vzorky kritických črt, čo znamená, že každý rozpoznávací kód si ponechá len tie črty, ktoré ho odlišujú od kódov ostatných tried.
Stabilita:
V priebehu učenia sa vytvárajú stabilné stavy, ktoré zabezpečujú priamu odozvu na už známu vzorku, pričom sa vnútorne rozhoduje o tom, či sa pre prezentovanú vzorku vytvorí nová kategória, alebo či bude iba upravený kód niektorej už existujúcej kategórie.
Potom dilema stability a plasticity môže byť popísaná sériou otázok: Názov ART súvisí so spôsobom, akým v sieti prebieha učenie a hľadanie víťaza. Vstupná informácia osciluje vo forme výstupných hodnôt medzi dvomi vrstvami neurónov, až dokiaľ sa nedosiahne rezonancia. V tom momente nastáva učenie, čiže adaptácia váh. Rezonancia môže nastať dvoma rôznymi spôsobmi, a to v prípade, že sieť už v minulosti spracovávala takú istú alebo veľmi podobnú vzorku, vtedy rezonancia nastáva okamžite; alebo v prípade, že vstupná vzorka je odlišná od všetkých predošlých, spúšťa sa proces prehľadávania naučených kódov a porovnáva sa ich podobnosť s prezentovanou vzorkou, pričom je definovaná určitá prahová hodnota, ktorá určuje minimálnu prípustnú podobnosť víťaznej triedy. Ak tento prah nespĺňa žiadna z už známych tried, systém vytvorí triedu novú, identickú s prezentovanou vzorkou. Takto sa zároveň dosahuje stabilita (sieť rezonuje v prípade známeho vstupu) aj plasticita (zachovanie schopnosti učiť sa nové neznáme vzorky).

previous next up
CIG Homepage(E-mail us!)