next 4.1 Štruktúra modulárnej siete
previous 3.1.4 Teória sietí ART1
up Neurónové siete Inžiniersky prístup (2. diel)
Obsah


4. Modulárne neurónové siete

Je zrejme, že učenie je z hľadiska svojej dĺžky a presnosti zložitý proces, ktorý narastá so zložitosťou riešeného problému. Preto ak je možné rozdeliť celkovú úlohu na rad podúloh, tak je vhodné použiť tzv. modulárne neurónové siete MNN. Príkladom môže byť napr. problém aproximácie funkcie vyjadrenej vzťahom (4.1), pre ktorú je možné vytvoriť sieť s dvoma modulmi, ktoré sú naučené príslušným častiam tejto funkcie.
\begin{displaymath}
f(x)~=~\left\{ \matrix {
x & ak~x>~0\cr
-x & ak x~\le~0\cr } \right.
\end{displaymath} (4.1)

Všeobecná definícia MNN môže byť nasledovná: Neurónové siete sa nazývajú modulárne, ak samotné výpočty v NN je možné dekomponovať do 2 alebo viacerých modulov (subsystémov), ktoré môžu fungovať bez vzájomnej komunikácie. Výstupy z týchto modulov sú vstupnými signálmi do integrujúceho branového modulu, ktorý môže mať nasledovné funkcie: Modularita je teda preto chápana ako proces spracovania v zmysle metódy
rozdeľuj a panuj!
Výhody MNN by sme mohli zhrnúť do týchto bodov:
1.
rýchlosť učenia na svojich dátach
2.
variabilita učenia, teda každý subsystém môže mať svoje vlastné adaptačné pravidla
3.
schopnosť riešiť komplikované problémy efektívnejšie ako jednoduché NN
Pri MNN poznáme dva základne subsystémy a to: každá z týchto sietí má svoj vlastný adaptačný mechanizmus. V modulárnej architektúre sa spájajú prvky kontrolovaného a nekontrolovaného učenia. Počas učenia sa uplatňuje efekt kladnej spätnej väzby. Modul, ktorý "odpovedal" najlepšie na daný vstup, prijíma najväčšie množstvo učiacej informácie v etape úpravy hodnôt váh. Moduly, ktoré produkovali horšie výsledky, prijímajú menšie množstvo učiacej informácie. Každý modul prijíma také množstvo učiacej informácie, ktoré je úmerné jeho schopnosti učenia. Bránový modul (gating module) plní úlohu klasifikátora nad celým definičným oborom funkcie. Expertné moduly pracujú ako aproximátory čiastkových funkcií v jednotlivých častiach definičného oboru. Vzájomnou konkurenciou sa po skončení učenia dosiahne špecializácia jednotlivých expertných modulov na jednotlivé časti definičného oboru aproximovanej funkcie.

previous next up
CIG Homepage(E-mail us!)